Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze?

Klimatyzatory to urządzenia, które montowane są już nie tylko w biurach, ale również i domach. Uruchamiane są przede wszystkim w sezonie letnim, gdy na zewnątrz panują nieznośne upały. Chociaż podstawowym zadaniem klimatyzatorów jest obniżanie temperatury w pomieszczeniach i zapewnianie komfortu cieplnego, urządzenia te mają również inne właściwości. Okazuje się, że poza schładzaniem powietrza, klimatyzacja powoduje również jego osuszenie.

Osuszanie powietrza związane jest nieodłącznie z procesem schładzania i wynika bezpośrednio ze sposobu działania klimatyzatorów. Aby ciepłe powietrze mogło zostać schłodzone, musi mieć kontakt z zimną powierzchnią urządzenia zwanego parownikiem. Kontakt ciepłego powietrza z parownikiem powoduje, że dochodzi do zjawiska nazywanego fachowo wykropleniem wilgoci. Poprzez skraplanie się pary wodnej na powierzchni wymiennika ciepła dochodzi do osuszenia powietrza wilgotnego. Jest to zjawisko całkowicie normalne, które występuje również warunkach naturalnych. Wykroplenie wilgoci zaobserwować można przykładowo, wyciągając w upalny dzień z lodówki butelkę lub puszkę z napojem. Już po kilkunastu sekundach na powierzchni opakowania zaczną tworzyć się kropelki wody. W przypadku klimatyzatorów powstałe skropliny powinny trafić na tacę ociekową i zostać odprowadzone na zewnątrz. Aby wymiana cieplna zachodziła w sposób wydajny i efektywny, konieczny jest prawidłowy montaż klimatyzacji. Dotyczy to w szczególności popularnych urządzeń typu split, gdzie parownik i skraplacz stanowią dwa osobne moduły połączone ze sobą systemem rur i przewodów.

Osuszanie powietrza przez klimatyzację to proces pożądany zwłaszcza w warunkach domowych, gdzie wilgotność zazwyczaj znajduje się na poziomie powyżej zalecanego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wskutek częstego korzystania z klimatyzatora może dojść do przesuszenia powietrza, czyli spadku wilgotności poniżej poziomu 40 procent. Takie zdarzenia zazwyczaj mają miejsce w budynkach, w których jest niesprawna lub słabo działająca wentylacja. Należy bowiem pamiętać, że układ klimatyzacji nie odpowiada za dopływ świeżego powietrza, a jedynie za jego obrabianie. Przy szczelnie zamkniętych drzwiach i oknach oraz braku dostępu powietrza z zewnątrz, poziom wilgotności w pomieszczeniach może drastycznie spaść. Długotrwałe przebywanie w mocno przesuszonych wnętrzach może powodować problemy z układem oddechowym, a także z oczami. Rozwiązaniem tego problemu jest uzupełnienie układu klimatyzacji o system rekuperacji.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła, której zadaniem jest dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza o niskiej zawartości dwutlenku węgla. Łącząc rekuperację i klimatyzację, otrzymuje się zestaw, który zapewnia czyste i chłodne powietrze w domu o optymalnym poziomie wilgotności. Dzięki temu, że działanie rekuperacji jest niezależne od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, wydajność układu jest zawsze taka sama. Co więcej, można ją w dowolny sposób regulować i dostosowywać do własnych potrzeb. Takie połączenie jest najprostszym sposobem na pozbycie się problemu zbyt suchego powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach.

cztery × 2 =