Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

Wiele osób nie wyobraża sobie przeżycia lata bez kojącego chłodu płynącego z klimatyzacji. Niestety oprócz tej ewidentnej zalety korzystanie z klimatyzacji może również nieść za sobą wiele negatywnych aspektów. Jeśli klimatyzacja zostanie źle zaprogramowana, będzie rzadko czyszczona i odkażana, to korzystanie z niej może okazać się bardzo szkodliwe. Wiele osób z powodu klimatyzacji bardzo cierpi. Zazwyczaj pojawiają się problemy laryngologiczne, alergiczne, infekcyjne, okulistyczne i dermatologiczne.

Problemy zdrowotne

Suche powietrze z klimatyzacji wysusza drogi oddechowe, przez co śluzówka jest dużo bardziej narażona na zakażenie bakteriami i grzybami. Zimne powietrze wychładza organizm i zmniejsza naszą odporność. Nagłe wyjście z chłodzonego pomieszczenia na zewnątrz może się więc skończyć nawet zapaleniem zatok, stanami zapalnymi gardła i migdałków a także zapalenie uszu.

Kolejnym problemem związanym z suchym powietrzem z klimatyzacji jest ryzyko wystąpienia wysuszenia spojówki oka. Pojawia się wtedy ból, pieczenie i łzawienie w oku. Można też odczuć zmęczenie wzroku i tzw. „piasek pod powiekami”. Zaradzić temu można spożywając duże ilości płynów i stosując specjalne preparaty tzw. sztucznych łez.

Problemy infekcyjne najczęściej dotyczą układu oddechowego. Są to zazwyczaj zapalenia zatok, gardła i migdałków. Rzadziej pojawiają się zapalenia krtani i oskrzeli. Winowajcą jest bakteria Legionella oraz grzyby, które przebywają w brudnych, zaniedbanych klimatyzacjach.

Wszelkiego rodzaju problemy alergiczne wynikają głównie z powodu uczulenia na pleśń. Najczęstszymi objawami są katar wodnisty, kichanie, świąd oczu i drapanie w gardle. Dodatkowo mogą się pojawić napady duszności i stany zapalne krtani. Reakcje mogą zachodzić gwałtownie i być zagrożeniem życia.

Ostatnim z mogących wystąpić problemów są wysuszenia i podrażnienia skóry. Najczęściej takie dolegliwości dotykają kobiet. W celu zapobiegnięcia takim zmianom należy dostatecznie nawadniać organizm oraz podawać dobre tłuszcze, które znajdziemy np. w orzechach.

19 + jeden =