Jak smog wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt?

Wiele polskich miast ma niechlubną pozycję liderów w dziedzinie złej jakości powietrza. W wielu regionach mamy fatalną jakość powietrza, która realnie zagraża naszemu zdrowiu, ale także zdrowiu naszych domowych zwierząt.

Wpływ smogu na zdrowie ludzi

Zanieczyszczenia pyłowe są przyczyną wielu chorób układu krążenia, w tym zawałów serca i wylewów krwi do mózgu, a także innych chorób jak nowotwory układu oddechowego. Smog przyczynia się też do astmy, zaostrzenia objawów alergii oddechowej i innych chorób układu oddechowego. Przez smog jesteśmy niedotlenieni, zwiększa się obciążenie serca, ponadto jesteśmy bardziej narażeni na infekcje górnych dróg oddechowych.

Wpływ smogu na zdrowie zwierząt

Na skutki smogu nawet bardziej od nas są narażone nasze zwierzęta domowe, a przede wszystkim psy i koty. Ponieważ zwierzęta są małe to przebywają blisko gruntu, a tam stężenie pyłów jest największe. Tym samym weterynarze szczególnie w dużych miastach zauważają częste występowanie zapaleń spojówek, zapalenia płuc i nowotwory górnych i dolnych dróg oddechowych. Do tego szczególnie w przypadku kotów wzrasta zachorowalność na astmę. U zwierząt można też zaobserwować problemy dermatologiczne wynikające najprawdopodobniej z osiadania pyłu na skórze i sierści. Szkodliwe jest też lizanie łapek po spacerze w zanieczyszczonym środowisku. Lekarze weterynarii alarmują też, że smog nasila ster oksydacyjny w organizmie zwierząt, a to powoduje poważne uszkodzenia komórkowe.

Jak radzić sobie ze smogiem

Przede wszystkim najważniejsze jest walczenie z przyczynami smogu, ale niezależnie od tego należy walczyć z objawami. W domach warto zainstalować systemy wentylacji i oczyszczania powietrza. W godzinach, w których stężenie pyłów w powietrzu wzrasta można nosić specjalną maseczkę. A jeśli chodzi o zwierzęta to najlepiej zabierać je na spacery poza miasto lub spacerować w tych porach dnia, w których stężenie pyłów jest minimalne. Weterynarze zalecają również zakrapianie oczu zwierząt po każdym spacerze sztucznymi łzami, a niekiedy także wycieranie łap lub nawet kąpanie zwierzaka.

19 + osiem =