Jak stworzyć dom bezpieczny dla Ciebie i środowiska?

W dzisiejszych czasach kładzie się coraz większy nacisk na kwestie związane z bezpieczeństwem ludzi i środowiska. Działania ludzkości spowodowały wymarcie wielu gatunków roślin i zwierząt, a sytuacja będzie się tylko pogarszać. By nieco spowolnić ten proces, warto zainstalować w swoim domu kilka urządzeń i systemów, które sprawią, że znacznie przyczynisz się do ochrony środowiska, a co za tym idzie, do zwiększenia swojego własnego bezpieczeństwa i komfortu życia. Jednym ze sposobów jest modernizacja metod ogrzewania wody i pomieszczeń. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wymiennik ciepłej wody użytkowej

Jest to najważniejszy element całej instalacji CWU, która służy podgrzewaniu i przechowywaniu ciepłej wody przeznaczonej do użytku przez domowników. Dobry wymiennik służy temu, by ciepło nie uciekało niepotrzebnie do otoczenia, marnując tym samym sporą ilość energii. Dobry wymiennik sprawi, że używanie wody będzie znacznie bardziej ekonomiczne.

Istnieją różne rodzaje wymienników. Każdy z nich może sprawdzić się w innej sytuacji, w zależności od naszych potrzeb i wymagań. Jedne wymienniki są bardziej ekonomiczne, inne pozwalają za to szybciej podgrzać duże ilości wody. Popularny jest wymiennik CWU z wężownicą, która skraca czas oczekiwania na podgrzanie wody i utrzymuje jej temperaturę. Czasem instaluje się dwie wężownice, które potęgują ten efekt. Warto też wspomnieć o tym, że wymiennik ciepłej wody użytkowej może mieć dołączoną grzałkę elektryczną, która również potrafi znacząco skrócić czas podgrzewania wody, choć nie jest to najbardziej ekonomiczne urządzenie, głównie ze względu na koszt energii elektrycznej.

Odnawialne źródła energii

 

Wiele nowoczesnych budynków stawia obecnie na odnawialne źródła energii. Choć początkowo mogą wydawać się kosztowne, niosą ze sobą długofalowe pozytywne skutki. Oprócz znacznie mniejszej szkodliwości dla środowiska, takie źródła mogą dostarczać ciepło przez bardzo długi czas i tym samym kosztem, niezależnie od sytuacji gospodarczej danego regionu.

Odzysk ciepła z wentylacji

Usuwanie z pomieszczeń powietrza pochodzącego z klimatyzacji i wentylacji wiąże się z ogromnymi stratami ciepła. Odczuwalne jest to szczególnie w zimie, gdy zimne powietrze z zewnątrz może szybko schłodzić powietrze w pomieszczeniach i znacznie utrudnić ponowne ogrzanie. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest odzyskiwanie ciepłego powietrza z wentylacji. Służy temu centrala wentylacyjna zwana rekuperatorem, która składa się z wentylatora wywiewnego i nawiewnego oraz wymiennika ciepła i filtrów zatrzymujących pył i inne zanieczyszczenia. Dzięki tym urządzeniom oba strumienie powietrza mieszają się ze sobą i ponownie są wykorzystywane, co skutkuje znacznie mniejszą utratą ciepła.

Solarne ogrzewanie wody

Ostatnimi laty kolektory słoneczne coraz częściej gościły w domach wielu ludzi. I słusznie, gdyż dają one tanią ciepłą wodę, która z czasem pokryje koszty instalacji. Ogrzewanie wody solarami może zaspokoić do 70% potrzeb w okresie od wczesnej wiosny do jesieni. Zainstalowanie kolektorów na dachu wiąże się z pewnymi przygotowaniami (sprawdzenie wytrzymałości dachu, odpowiednia powierzchnia, montaż), ale od razu daje widoczne efekty w postaci oszczędności i ochrony środowiska.

czternaście − 11 =