Jaka powinna być prawidłowa wilgotność w domu/ w biurze?

Wysoka jakość powietrza, którym oddychamy, a więc powietrze wolne od zanieczyszczeń, świeże, o odpowiedniej wilgotności i temperaturze, a także nadmiaru jonów dodatnich (elektrosmog) wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Zapewnienie odpowiedniego powietrza jest więc kluczowe w domu i w pracy czyli w miejscach, w których spędzamy szczególnie dużo czasu.

Wilgotność powietrza

Optymalna wilgotność powietrza to ta na poziomie od 40% do 60%. Jest to poziom wilgotności korzystny dla zdrowia, także osób z alergią, astmą i innymi chorobami układu oddechowego. Przy takim poziomie wilgotności nie rozwijają się zarodniki pleśni i grzybów, a także wolniej rozwijają się roztocza. Co więcej utrzymywanie wilgotności powietrza na tym poziomie jest korzystna również dla naszego otoczenia, a więc dla mebli, książek, podłóg, ścian, a nawet ubrań. Dlatego warto kontrolować i regulować poziom wilgotności w pomieszczeniach. Można to zrobić z pomocą mierników wilgotności i temperatury. Gdy zauważymy zbyt niski lub zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu można zastosować odpowiednie urządzenia – nawilżacze powietrza i osuszacze powietrza w zależności od potrzeb.

Poprawa jakości powietrza

Poza wspomnianymi nawilżaczami i osuszaczami powietrza mogą być przydatne oczyszczacze powietrza, a także jonizatory, które generują jony ujemne. Można też rozważyć zakup urządzenia wielofunkcyjnego np. nawilżacza z funkcją jonizatora i aromaterapii, albo oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania itp. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w sprzęt, to najbardziej naturalnym sposobem, który zadba o jakość powietrza będą rośliny pokojowe. Warto ustawić kilka roślin w każdym pomieszczeniu. Rośliny oczyszczą powietrze, pochłoną nadmiar dwutlenku węgla oraz jonów dodatnich i wpłyną na regulację wilgotności w pomieszczeniu. Aby zachować optymalną wilgotność nie należy też nadużywać stosowania klimatyzacji, która osusza powietrze nawet do niebezpiecznych dla zdrowia poziomów. Poza tym mając klimatyzację należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i konserwacji.

1 × 4 =